Вівторок, 21 Січня

Стояти на сторожі верховенства права. Підсумки Саміту!

7-10 грудня 2023 року у Львові відбувся саміт «Stand tall for the rule of law», присвячений 75-річчю Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього і Загальної декларації прав людини та об’єднав понад 150 юристів-міжнародників з усього світу. Захід відбувся за спільної організації Української асоціації міжнародного права та American Society of International Law (ASIL).

Як зазначають і самі учасники саміту, місто Лева та Львівський університет імені Івана Франка, обрані для проведення такого важливого для міжнародно-правової спільноти заходу, є символічними, адже саме звідси черпали своє натхнення видатні юристи-міжнародники ХХ століття, автори документів, які стали основою сучасного міжнародного права – Рафаель Лемкін та Херш Лаутерпахт – на створення концепцій злочину геноциду, злочинів проти людяності, та утвердження теорії прав людини в світовому правопорядку.

З вітальними промовами до наукової спільноти юристів-міжнародників звернулися Грегорі Шаффер, президент ASIL, Володимир Мельник, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка,  Майкл Д. Купер, виконавчий директор Американського товариства міжнародного права, Максим Козицький, голова Львівської обласної державної адміністрації, Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова,  Ольга Буткевич, президент УАМП.

Саміт «Стояти на сторожі верховенства права» не просто об’єднав провідних юристів-міжнародників з усього світу, а і став майданчиком для спільних напрацювань боротьби з викликами руйнування колективної безпеки внаслідок агресії РФ проти України, яка супроводжується масовими воєнними злочинами, злочинами проти людяності та ознаками геноциду, з метою подолання кризи міжнародного права.

Робота саміту проходила у форматі пленарних засідань та дискусійних майданчиків. Учасники, експерти та гості обмінювалися ідеями, досліджували найактуальніші питання та надавали нові погляди на відновлення справедливості та дотримання фундаментальних та основоположних прав людини.

В перший день саміту головним темами пленарних засідань стали 75-річчя Загальної декларації прав людини, переосмислення архітектури глобальної безпеки та міжнародно-правова стратегія відновлення порушених прав.

В обговоренні на панелі «The Universal Declaration of Human Rights at 75: In Your Hands» взяли участь представники наукових юридичних шкіл світу та правозахисних організацій: Ноель Калхун, заступниця голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), Олександр Павліченко, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Сергій Різник, д.ю.н., професор кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка, Алліда Блек з Оксфордського університету, Фіоннуала Ні Аолайн, ірландська юристка, професорка університету Міннесоти. Вона є спеціальним доповідачем Ради ООН з прав людини.

Модератором панелі був Гарольд Хонджу Коу (Harold Hongju Koh) професор міжнародного права з Yale Law School, представник юридичної команди України в Міжнародному суді ООН у справі про геноцид.

Щодо архітектури глобальної безпеки поділилися своїми ідеями Михайло Буроменський, д.ю.н., професор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Херст Ганнум, професор міжнародного права зі Школи права та дипломатії Флетчера, Ніко Шрайвер, професор Лейденського університету, Ребека Гамільтон з Американського університету Вашингтонського юридичного коледжу, Наталія Галецька з Українського католицького університету.

Ребека Гамільтон зазначила на необхідності реформування РБ ООН, що є надзвичайно необхідним елементом на шляху до подолання кризи сучасного міжнародного права та верховенства права.

Михайло Микієвич, д.ю.н., завідувач кафедри європейського права Львівського національного університету імені Івана Франка, який виступив модератором цієї дискусії підсумував, що: «УАМП та Американське товариство міжнародного права є голосом, який формує і доносить позицію України та світу щодо захисту верховенства права і прав людини».

Завершенням першого дня пленарних дискусій стала панель щодо механізмів відновлення порушених прав, під час якої своїм досвідом та напрацюваннями поділилися Антон Кориневич, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України, Маргарита Сокоренко, Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини, Клінт Вільямсон зі Школи права Джорджтаунського університету, який працював над трибуналами в Югославії та Камбоджі, Марні Чік, партнер «Covington & Burling», яка представляла інтереси України в Гаазі, яка, в свою чергу, відмітила позитивні зрушення, успіхи та лідерство України в системі міжнародного права. Модерувала розмову Клара Бріллбур, представниця «Foley Hoag».

Другий день саміту був присвячений Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Основними панелістами в цій дискусії були Микола Гнатовський, суддя Європейського суду з прав людини, Стівен Рапп з Оксфордського університету, Скотт Страус із Каліфорнійського університету в Берклі, Наомі Кіколер, науковиця Меморіального музею Голокосту в США та Юрій Бєлоусов, представник Офісу Генерального прокурора України. Дана дискусія проходила під професійним модеруванням Наталії Хендель, дослідниці Женевської академії міжнародного гуманітарного права і прав людини.

Юрій Бєлоусов під час свого виступу чітко заявив про те, що дії російських військових на території України мають ознаки геноциду та акцентував увагу на необхідності зміни підходів до кваліфікації геноциду.

Наомі Кіколер звернулася до спільноти з закликом: «Ми всі разом повинні на наступні 75 років забезпечити устрій системи, щоб таких злочинів не було», що стало ключовим висновком обговорення.

Через призму роботи панелі «Міжнародна правова база для демократичної реконструкції» були підняті теми відбудови України у післявоєнний період та основні виклики, які постають перед нашою державою в цьому ключі. Спікерами панелі були: Микола Стеценко, Асоціація правників України, Олена Бориславська, Львівський національний університет імені Івана Франка, Дженніфер А. Хіллман, Джорджтаунський юридичний центр, Джеффрі Прайс зі Школи передових міжнародних досліджень Джонса Гопкінса. Модерувала дискусію Неха Джайн, Прітцкерівська школа Північно-Західного університету.

Дженніфер Хіллман порівняла план відбудови України з планом Маршала. Спікерка зазначила, що світ готовий і буде підтримувати Україну з різних джерел фінансування, і налагоджувати цю роботу потрібно вже, не чекаючи на закінчення війни.

Крайня панель – «Міжнародний правопорядок: радикальні спекуляції» – підняла питання сповідування універсальних цінностей, засудженню агресії та пошуку нових дієвих інструментів забезпечення міжнародного правопорядку. Головними темами для рефлексій стали роль РБ ООН та права вето і їх відверта неефективність у забезпеченні міжнародного правопорядку та боротьбі з грубими порушеннями міжнародного права, питання кореляції міжнародного права та політики. Також експерти підняли на порядок денний питання володіння та ролі ядерної зброї.

Спікерами були: Ольга Буткевич, президент Української асоціації міжнародного права, Мортімер Селлерс зі Школи права Балтиморського університету, Арнульф Беккер Лорка, представник Європейського університетського інституту, та Грегорі Шаффер, професор права, президент Американського товариства міжнародного права. Модератор: Уна Хетевей, Єльська юридична школа.

Ольга Буткевич поставила перед юристами-міжнародниками всього світу найбільш важливе питання, відповідь на яке ми шукали протягом всього саміту, 655 днів повномасштабного вторгнення та майже 10 років грубої агресії рф проти України: як зробити, щоб міжнародне право працювало? 

Наріжним каменем заходу було обговорення експертами важливих питань у форматі робочих груп, під час яких вдалося поділитися власним досвідом та ідеями, і напрацювати спільні механізми та інструменти у боротьбі з порушеними питаннями та відновленні порушених прав та свобод.

Робочі групи були зосереджені на пошуку відповідей в контексті наступних викликів:

  1. Розробка стратегії з повернення незаконно вивезених українських дітей.
  2. Суверенний імунітет іноземної держави в умовах та скоєння звірств.
  3. Роль санкцій у зміні поведінки рф.
  4. Відповідальність керівництва держави за злочин агресії.
  5. Реінтеграція звільнених територій.
  6. Фільтрація, примусове переміщення осіб та масові свавільні затримання.
  7. Змусити росію заплатити: цивільні механізми компенсації
  8. Право та розвиток в Україні.
  9. Міжнародні злочини в екосистемі відповідальності.
  10. Повернення, післявоєнна міграція, інклюзія.

Завершенням другого плідного дня роботи саміту стала фінальна промова українського юриста-міжнародника, Посла з особливих доручень МЗС Антона Кориневича, який наголосив на необхідності спільно захищати наші принципи, наші цінності та міжнародний правопорядок. «Разом ми можемо зробити багато важливих речей для забезпечення відповідальності за всі порушення міжнародного права, вчинені росією та її громадянами під час збройної агресії рф проти України», – зазначив пан Посол.

Результатом саміту «Stand tall for the rule of law» стало прийняття 10 грудня, у день 75-ї річниці Загальної декларації прав людини, спільної Львівської Декларації, яка була підписана Президентами Американського товариства міжнародного права професором Грегором Щаффером і Української асоціації міжнародного права Ольгою Буткевич, у присутності більш ніж ста п’ятдесяти експертів з міжнародного права з усього світу, задля того, щоб «Стояти на Сторожі Верховенства Права».

Декларація, де виклали напрацювання робочих груп та панельних дискусій, стала заклала початок спільної роботи наших спілок з подальшого впровадження фундаментальних принципів та цінностей міжнародного права.

Ольга Буткевич зазначила, що: «Одним із головних рушіїв поновлення дієвості міжнародного права та віри в нього – є об’єднання юристів-міжнародників світу».

Дійсно, найбільша агресивна війна в Європі після Другої світової війни змусила всіх об’єднатися задля досягнення спільної мети, встановлення справедливості та покарання винних за цинічні порушення норм міжнародного права.

 «Це війна про принципи 21 століття. Ми не можемо бути осторонь. Світ має говорити спільною мовою міжнародного права», – підсумував у завершальній промові Гарольд Хонджу Коу.

У завершальний день Львівського саміту із вітаннями до учасників звернулися колишній держ-секретар США Хілларі Родем Клінтон, Генеральний прокурор України Андрій Костін та член Палати представників США Майкл Маккол.