15 грудня 2017 року в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася Конференція Української асоціації міжнародного права, присвячена зокрема вирішенню нагальних організаційних питань Асоціації у зв’язку з передчасним відходом її Президента – Заслуженого юриста України, доктора юридичних наук, професора кафедри міжнародного права ІМВ Олександра Вікторовича Задорожнього, який очолював УАМП з 1999 року.
Конференцію відкрив завідувач кафедри міжнародного права ІМВ, доктор юридичних наук, професор Мицик Всеволод Всеволодович хвилиною мовчання за Олександром Вікторовичем, після чого засідання перейшло до розгляду питань порядку денного.
Секретарем Конференції обрали доцента кафедри міжнародного права, заступника директора ІМВ – Кориневича Антона Олександровича. До Лічильної комісії було обрано Медведєву Марину Олександрівну (голова), Ребриша Богдана Юрійовича, Столярського Олега Васильовича. Членами Мандатної комісії стали Лисик Володимир Михайлович (голова), Кулько Андрій Вадимович, Невара Лілія Михайлівна.
Пропозиція обрати Президентом УАМП відомого українського юриста-міжнародника, доктора юридичних наук, професора, суддю Європейського суду з прав людини (у відставці) В. Г. Буткевича учасниками Конференції була підтримана одноголосно. Володимир Григорович окреслив основні завдання Асоціації, а також запропонував низку змін до її Статуту, зокрема, заснувати посаду Першого віце-президента УАМП з широкими повноваженнями, а також посади віце-президентів, які відповідатимуть за конкретні напрямки роботи. Крім того, замість Президентської Ради було запропоновано створити Правління УАМП задля забезпечення відкритості та ефективності роботи Асоціації. Новацією стало посилення регіональної співпраці в рамках Асоціації, підвищення ролі та значення регіональних центрів УАМП та наділення їх більшою відповідальністю. Регіонально Асоціацію запропоновано розділити на п’ять центрів: Північний, Східний, Південний, Західний і Кримський. Учасники Конференції одноголосно підтримали вказані пропозиції, ухваливши нову редакцію Статуту УАМП.
Першим віце-президентом УАМП було обрано відомого юриста-міжнародника, голову Європейського комітету проти тортур, доцента кафедри міжнародного права ІМВ Гнатовського Миколу Миколайовича. Віце-президентами – професора кафедри міжнародного права ІМВ, відомого спеціаліста з історії міжнародного права, доктора юридичних наук Ольгу Володимирівну Буткевич та відомого юриста-практика, професора кафедри міжнародного приватного права ІМВ, доктора юридичних наук Василя Івановича Кисіля.
Учасники Конференції також обрали склад Правління та Піклувальної Ради УАМП, затвердили Ревізійну комісію і кандидатури очільників регіональних центрів Асоціації.
Серед інших важливих рішень Конференції було обрання нового головного редактора Українського щорічника міжнародного права, яким став відомий юрист-міжнародник, професор кафедри міжнародного права, доктор юридичних наук Буроменський Михайло Всеволодович, а також затвердження кандидатури Буткевич Ольги Володимирівни на посаді головного редактора Українського часопису міжнародного права.
Членами Правління стали:
- Буткевич Володимир Григорович (Президент УАМП)
- Гнатовський Микола Миколайович (Перший віце-президент УАМП)
- Кисіль Василь Іванович (Віце-президент УАМП)
- Буткевич Ольга Володимирівна (Віце-президент УАМП)
- Мицик Всеволод Всеволодович (координатор Північного центру, Київ)
- Тарасов Олег Володимирович (координатор Східного центру, Харків)
- Короткий Тимур Робертович (координатор Південного центру, Одеса)
- Микієвич Михайло Миколайович (координатор Західного центру, Львів)
- Жумаділов Арсен Куатович (координатор Кримського центру)
- Буроменський Михайло Всеволодович (головний редактор «Українського щорічника міжнародного права»)
- Денисов Володимир Наумович
- Калакура Віктор Ярославович
- Красовський Костянтин Юрійович
- Муравйов Віктор Іванович
- Юдківська Ганна Юріївна
- Репецький Василь Миколайович
- Шевчук Станіслав Володимирович
До Піклувальної Ради увійшли:
- Антонович Мирослава Михайлівна
- Анцупова Тетяна Олександрівна
- Бабін Борис Володимирович
- Баймуратов Михайло Олександрович
- Білас Іван Григорович
- Волошин Юрій Олексійович
- Денисенко Лариса Володимирівна
- Динис Георгій Георгійович
- Дмитрієв Анатолій Іванович
- Довгерт Анатолій Степанович
- Козьяков Сергій Юрійович
- Кулеба Дмитро Іванович
- Медведєва Марина Олександрівна
- Мельник Андрій Ярославович
- Пашковський Микола Іванович
- Речицький Всеволод Володимирович
- Савчук Костянтин Олександрович
- Смирнова Ксенія Володимирівна
Членами Ревізійної комісії обрали:
- Тимченко Леонід Дмитрович (голова)
- Гутник Віталій Володимирович
- Тропін Захар Володимирович
Щодо інших питань порядку денного Конференції, то в ході засідання була представлена доповідь к.ю.н., професора, завідувача кафедри міжнародного права Ужгородського національного університету Г. Г. Диниса на тему «Теорія та практика трансформації міжнародного права (ХХ-ХХІ століття)».
В ході Конференції також було обговорено позицію УАМП щодо реформування юридичної (правничої) освіти. М. М. Гнатовський надав стислу характеристику основним проблемам, які постають перед Асоціацією у цій сфері. Не заперечуючи проти необхідності реформи юридичної освіти в цілому, Микола Миколайович наголосив на важливості розробки виважених та якісних підходів, адже від цього залежить як конкурентоспроможність українських вишів у міжнародному середовищі, так і долі сотень людей. Освіта з міжнародного права належить до юридичної, але має власні особливості, які мають враховуватися. Микола Миколайович також зазначив, що юристів можна готувати по-різному, а поглиблення знань національних юристів у сфері міжнародного права не може замінити собою якісну підготовку юристів-міжнародників.
Окрему увагу було приділено важливості та перспективності порівняльно-правового підходу, а також необхідності вивчати як міжнародне публічне, так і міжнародне приватне та європейське право.
В. Г. Буткевич, підсумовуючи обговорення проблеми реформування юридичної освіти, зазначив, що багато з негативних пропозицій висуваються через незнання права в цілому. В той же час, Володимир Григорович закликав всіх учасників до конструктивного діалогу та висловив впевненість у тому, що спільними зусиллями можна розробити та втілити якісну реформу.